Isıl İşlem (ISPM 15)

ISPM 15 standardı, ahşaptan mamul ambalaj malzemelerin bünyesinde bulunan zararlı organizmaların ülkeden ülkeye nakilleri esnasında, taşınmasını önlemek amacıyla uygulanması zorunlu işlemi ifade etmektedir.

ISPM 15 herhangi bir ahşap ambalajda hiçbir zararlının ya da larvasının bulunmadığından emin olunabilmesi için kabul edilmiştir. ISPM 15 için uygun, olan iki yoldan bir tanesi ısıl işlemdir.

ISIL IŞLEM: Ahşabın öz ısısının belirli değere yükseltilerek bekletilmesi anlamına gelmektedir. Isıl işlemden geçirilmiş sayılması için ahşabın öz ısısının en az 30 dakika boyunca minimum 56°C de bekletilmesi gerekmektedir. Kiln Dry (fırında kurutma) / KD gerekli ısıya ulaşmıs ise Heat Treatment (HT) Isıl işlem kabul edilmektedir.

Ahşap malzemelerin yurtdışı ve yurtiçinde sirkülasyon sırasında ihtiva edebileceği zararlı organizmaların yayılmasını önlemek amacıyla; (ISPM 15) işlenmiş ahşap malzemeleri hakkında imzalanan Uluslararası Bitki Koruma Anlaşması gereği, ön kuruma ve fırın işleminden geçmesi gerekmektedir.

YASAL UYARI Deneyiminizi geliştirmek için internet sitemizde çerez kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerezler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.